1.2 F
West Bend

Washington County Trail Sharks wrap up season with strong performance | By Coach Julie Willmas 

Washington Co., WI – The Washington County Trail Sharks were at their last mountain bike race of the season.  They raced on the state course in Waterloo, WI; Trek Headquarters’ for mountain bike trails.
trail sharks
Kendra Schmitt and Anja Lanser on the podium for their state medal

The team had another great weekend of racing with weather that was perfect for the racers and the fans.

Click HERE to SUBSCRIBE to FREE local news at

Washington County Insider on YouTube  

The course has numerous hills, roots, rocks, and berms and was packed with over 1,100 racers and all of their fans.

The Trail Sharks came home with four more medals; Anja Lanser and Kendra Schmitt, placed 3rd and 5th in the state for their varsity race.  Ayla Abraham placed 4th for her race series, which is all five races together and Anja Lanser placed 3rd.

Congratulations also to these athletes for scoring in their individual series too; Gabe Rogaczewski (12th), Kendra Schmitt (7th), Lexi Schubert (12th), and Quentin Willmas (14th).

West Bend East team also placed 8th in the state with 53 teams in their division.

Congratulations to all of the Trail Sharks on a great season.

Medalists for their race….

Anja Lanser (West Bend) 3rd

Kendra Schmitt (Kewaskum) 5th

Top 10 for their race….

Ayla Abraham (West Bend) 6th

Other team athletes…

(4 laps)-

Quentin Willmas (West Bend) 15th

(3 laps)-

Gabe Rogaczewski (Slinger) 13th

Lexi Schubert (West Bend) 14th

Fiona Shaw (West Bend) 18th

(2 laps)-

Aiden Schubert (West Bend) 17th

Eli Jerich (West Bend) 29th

Joe Daniels (West Bend) 50th

Cassie Jerich (West Bend) 26th

Shealyn Jablonski (West Bend) 27th

Kira Zechlin (West Bend) 33rd

Brandon Paulson (Slinger) 21st

Mason Dorn (Campbellsport) 63rd

Anthony Gonnering (West Bend) 64th

Vincent Davies (Jackson) 67th

(1 lap)-

Spencer Godbout (West Bend) 38th

Logan Gahan (West Bend) 61st

Liam Paruch (Germantown) 62nd

Graham Jablonski (West Bend) 63rd

Luke Donaldson (West Bend) 128th

Lauren Ryan (Homeschool) 18th

Mason Pokorny (West Bend) 11th

Jaiden Schumacher (West Bend) 15th

Isaac Jerich (West Bend) 45th

Matt Moser ((West Bend) 121st

Tucker Kiviaho (Slinger) 124th

Alex Seboe (Germantown) 132nd

Dylan Zimmerman (West Bend) 135th

William Heller (Germantown) 87th

Liesl Ryan (Homeschool) 16th

Charter Steel
Cast iron

 

Leave a Reply

Work or the content on WashingtonCountyInsider.com cannot be downloaded, printed, or copied. The work or content on WashingtonCountyInsider.com prohibits the end user to download, print, or otherwise distribute copies.

Subscribe

FREE local news at Washington County Insider on YouTube

Related Articles

%d bloggers like this: